IDE چیست؟ تعریفی کامل از محیط توسعه یک پارچه در برنامه نویسی!

IDE
 • پیش گفتار این مقاله
 • ایمان کمالی در 1399/07/25

اگر برنامه نویس باشید می دانید که مهم ترین ابزار نرم افزاری برای یک برنامه نویس حرفه ای، IDE یا همان Integrated development environment به معنی محیط توسعه یک پارچه است! در این مقاله می پردازیم به این پرسش که اصلا IDE چیست؟ و چرا همیشه باید بهترین IDE را انتخاب کنیم. یک تعریف ساده

IDE

اگر برنامه نویس باشید می دانید که مهم ترین ابزار نرم افزاری برای یک برنامه نویس حرفه ای، IDE یا همان Integrated development environment به معنی محیط توسعه یک پارچه است! در این مقاله می پردازیم به این پرسش که اصلا IDE چیست؟ و چرا همیشه باید بهترین IDE را انتخاب کنیم.

IDE چیست
IDE

یک تعریف ساده از IDE یا محیط توسعه یک پارچه در برنامه نویسی!

اجازه دهید ابتدا به صورت کلی تعریفی از IDE داشته باشیم.

IDE مخفف عبارت Integrated Development Environment به معنای محیط توسعه یکپارچه است که شامل ابزار های ویرایش کد، ابزار اجرا و یا خروجی کد ( مانند فایل APK در برنامه نویسی اندروید) و ابزار دیباگ (debug) یا همان رفع اشکال است.

بدون استفاده از IDE ها کار برنامه نویسی بسیار مشکل است؛ چرا که رفع خطا ها، نوشتن کدها، نوشتن مستندات کد و حتی ذخیره سازی تغییرات زمان بر و پر دردسر خواهد بود.

بیایید نگاهی به این امکانات در IDE ها بیاندازیم.

نوشتن و ویرایش کد ها در IDE

مهم ترین قسمت در کد نویسی نوشتن آن است! باید بدون خطای نوشتاری ( Syntax Error ) و نیز در محدوده قواعد زبان برنامه نویسی باشد.

برای مثال کد های php را می توان در Notepad نیز نوشتن و در محیط xampp یا بر روی سرور اجرا کرد، اما این کار برای یک برنامه پیچیده بسیار زمان بر و سخت می شود!

برای نوشتن کد در IDE دو امکان خیلی مهم وجود دارد :

 • Auto Complete یا پیشنهاد خودکار
 • تشخیص قسمت های مختلف کد و highlight کردن

ابتدا بپردازیم به امکان Auto Complete در محیط های توسعه که به کار ما سرعت می بخشند!

هر زبان برنامه نویسی شامل تعداد بسیار زیادی تابع پیشفرض است که حفظ بودن آن ها امکان پذیر نیست! جدای از آن حتی کد هایی که خودمان می نویسیم گاهی آن قدر زیاد می شوند که نام متغیرها و متد ها را فراموش می کنیم.

درست این جا است که سیستم تکمیل خودکار یا auto complete به کمک ما می آید!

در زیر می توانید نمونه ای از Auto Complete را ببینید :

IDE auto Complete
Auto Complete

این امکان جز مهم ترین موارد در IDE ها است.

مورد بعدی در بخش نوشتن و ویرایش کد ها در IDE ابزار برجسته سازی یا  Highlighting است!

این امکان به شکلی است که اجزای مختلف کد را تشخیص می دهد و رنگ بندی و ضخامت هر قسمت را متناسب با تنظیمات پیش فرض و یا تنظیمات دلخواه ما نمایش می دهد.

هر کدام از موارد زیر در سیستم Highlighting رنگ و یا شکل مخصوص خود را دارد :

 • متغیر
 • کامنت
 • توابع
 • کلمات کلیدی رزرو شده
 • رشته ها
 • خطا ها
 • و …

شاید در نگاه اول رنگ بندی ها گمراه کننده یا گیج کننده به نظر بیاید اما اگر معنای هر کدام را بدانید تنها با یک نگاه به کد ها می توانید ساختار آن را تشخصی دهید و به راحتی کد را بررسی کنید!

در زیر یک قطعه کد را در دو حالت به شما نمایش می دهیم، حالت اول بدون سیستم Highlighting و حالت دوم با استفاده از این سیستم است.

IDE without Highlighting
بدون Highlighting
Highlighting

برای همین است که پیشنهاد می شود تنظیمات پیش فرض رنگ بندی ها را در IDE خود تغییر ندهید؛ این کار باعث می شود نتوانید به راحتی کد ها را در هر جای دیگری بجز سیستم خود بخوانید و درک کنید.

DEBUGGING یا رفع اشکال در IDE ها

IDE Debugging

یکی از ابزار های بسیار مهم دیگر، ابزار خطایابی و رفع خطا است.

این امکان به ما کمک می کند تا دقیقا بدانیم در کدام خط و یا حتی دقیقا در کدام قسمت از یک خط کد دچار خطا شدیم!

خطا ها انواع مختلفی دارند که IDE برای ما مشخص می کند، برای مثال اگر خطایی از نوع syntax داشته باشیم خیلی سریع متوجه می شویم که کلمه ای را در دستورات خود اشتباه نوشته ایم!

بدون DEBUGGING کشف این که کدام قسمت از کد دچار اشکال است بسیار بسیار سخت و زمان بر است.

خروجی از کد ها در IDE

بسیاری از زبان های برنامه نویسی مانند ++C یا JAVA به شکلی است که ابتدا دستورات Compile ( کامپایل ) می شوند و سپس فایل خروجی را که می تواند EXE یا APK و … باشد ( در هر زبان کامپایلری متفاوت است ) اجرا می شود.

بدون استفاده از IDE، کد نویسی در بسیاری از زبان ها برای خروجی گرفتن بسیار دشوار است.

امیدوارم با مفهوم IDE و امکانات آن به صورت کامل آشنا شده باشید، در کنار IDE ها ویرایشگر کد یا همان Code Editor قرار دارد که در مقاله مقایسه IDE و Code Editor به آن پرداخته ایم.

اگر پرسشی دارید می توانید از طریق دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.